ד"ר ירון מזון 05/08/23

מלענים מהווים את אחת הסכנות של טיול בטבע עם הכלב. מלענים עלולים להיכנס לאוזניים או לקנה הנשימה של הכלב ולגרום לאי נוחות, גרד ואף סכנת חיים.

מלענים הינם זרעים של שיבולת שועל או חיטה, שנחשבים לנפוצים במיוחד בתקופת הקיץ והאביב.

תוכלו למצוא אותם בכל רחבי הארץ, לכן טיול עם הכלב בשדה הקרוב למקום מגוריכם, יגרום ברוב המקרים למפגש עם מלענים.

מדובר על זרעים  המחוברים לזיפים נוקשים, הזיפים הנתפסים בקלות בפרווה של הכלב ויש להם מבנה שגורם להם להתקדם ולהתחפר בפרווה, בעור וברקמה.

חלק מהזרעים עלולים לחדור לתוך העור של הכלב ולגרום לכאב ואי נוחות. כשהמלען חודר לרקמה הוא גורם לדלקת וזיהום, תהליך כואב המצריך טיפול וטרינרי.

מלענים – כל הסיבות להיזהר מהם

 בכלבים המסתובבים בסביבה בה יש מלענים יש סכנה שהמלענים יחדרו לנחיריים של הכלב, לאוזניים או כפות הרגליים ואפילו לתוך העפעפיים.

הזרעים מתחפרים ברקמה ולעיתים בכלל לא ניתן לראות אותם. אך עצם ההימצאות שלהם בתוך הגוף של הכלב גורמת לבעיות שונות ומשונות.

אם המלענים מתחפרים בעור הם יגרמו כאמור לתהליך דלקתי, המאופיין בכאב, נפיחות ואדמומיות. אם הם חודרים לחללי האף הם יגרמו לגירוי מקומי, עיטושים, הפרשות ואף דימומים מהאף.

במידה והכלב שלכם מתחיל להתעטש באופן תכוף במהלך הטיול או אחריו, או לחילופין, סובל מדימום והפרשות מהאף, יתכן ומדובר על מלען שחדר לתוך הנחיריים. 

במידה והמלען חודר לאוזן הוא גורם לגירוי וכאב אוזניים, מה שגורם לכלב לנער את הראש מצד לצד לעיתים תכופות ולגרד את האוזן.

 במידה והכלב שלכם מתחיל לצלוע וכף הרגל שלו נראית נפוחה, ייתכן כי מדובר על מלען שחדר לתוך כף הרגל מה שגורם לכאב נוראי עבור הכלב. בכל אחד מהמקרים האלו יש לפנות במהירות למרפאה וטרינרית להמשך אבחון וטיפול.

מלענים – סכנה שחייבים להכיר

כדאי לזכור כי המלענים עלולים לחדור גם לאיברים רבים, למשל לאברי הרבייה, או לריריות הפה ולתוך העור של הכלב, מה שיגרום לפצע עורי או אבסס.

הדבר נכון גם לגבי העיניים, מאחר ועיניים אדומות  סגורות ומפרישות עלולות להעיד על מלען שחדר מתחת לעפעפיים.

עם הזמן מלענים עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך, המלען עלול להתקדם בתוך הגוף של הכלב ולהגיע לאיברים הפנימיים. למשל, מלען שחדר לתוך הנחיריים עלול להגיע לקנה הנשימה ואף לחורר אותו ולהגיע לריאות ולגרום למצב מסכן חיים.

מלען החודר לעור עלול להתפרק ברקמות הגוף השונות מה שיסבך מאוד את הטיפול וההחלמה.

אנו במרפאת וט הנשיא נשמח לספק לכם ייעוץ, הדרכה וסיוע בכל הקשור לגידול הכלב שלכם. נשמח  להסביר לכם לגבי מלענים והסכנות שטמונות בהם. אצלנו תקבלו אבחון מקיף ומקצועי, יחס אישי וציוד אבחון מתקדם ומשוכלל. לקבלת ייעוץ ומידע נוסף, צרו קשר!