ד"ר כפיר יזדי 09/22/22

רקע על Cherry eye

לכלבים ולחתולים ישנו עפעף נוסף- העפעף השלישי. העפעף העליון והעפעף התחתון הם מבנים המצופים לחמית מצידם הפנימי ועור עם פרווה מצידם החיצוני.

העפעף השלישי נמצא בזוית העין הקרובה לאף ולרוב אינו נראה אותו. הוא בעל סחוס עטוף בלחמית משני צידיו, צבעו ורוד והוא נמצא מתחת לעפעפיים האחרים.

בבסיס העפעף השלישי נמצאת בלוטת דמעות האחראית לייצור שליש מהדמעות של העין.

תפקידי העפעף השלישי: ייצור דמעות, מריחת הדמעות על גבי העין, תמיכה מכנית לעין ותמיכה חיסונית (מכיל רקמה לימפטית)

מה זה Cherry eye?

לעיתים, בלוטת הדמעות מתנתקת מהסחוס אליו היא אמורה להיות מקובעת ואז נראה כדור אדום בולט בזוית העין. בשל המראה דמוי הדובדבן, מצב רפואי זה מכונה CHERRY EYE.

התופעה CHERRY EYE מתרחשת בדרך כלל בכלבים צעירים. הגזעים בהם התופעה נפוצה הם בולדוג, שיצו, ביגל ובוקסר. גם בגזעים אחרים היא מתרחשת, ובאופן נדיר גם בחתולים.

הבלוטה "קופצת" בבת אחת ובד"כ מלווה בדלקת משנית אשר גורמת לכאב ולהפרשות מהעין.

Cherry eye

טיפול ב- Cherry eye אצל כלבים

הטיפול בשמיטת בלוטת הדמעות הוא כירורגי- החזרת הבלוטה לבסיס העפעף השלישי. ככל שמבצעים את הניתוח סמוך יותר לשמיטת הבלוטה, כך סיכויי ההצלחה של הניתוח עולים.

לעיתים, ישנה חזרתיות של שמיטת הבלוטה גם לאחר ניתוח. במקרים אלו, מומלץ לבצע ניתוח חוזר ולשקול טכניקה אחרת לקיבוע הבלוטה לסחוס.

בכל מקרה, לא מומלץ להסיר את הבלוטה מכיוון שהדבר יוביל לפגיעה בייצור הדמעות באותה העין. ללא טיפול, הבלוטה עלולה להיפצע, להזדהם, להתייבש ולאבד מתפקודה.

חושבים שלכלב שלכם יש Cherry eye? דברו איתנו