ד"ר ירון מזון 01/26/23

הכלב שלנו הוא חלק בלתי נפרד מבני הבית, מאחר והוא נחשב לחלק מהמשפחה. בדיוק כמו שתלכו עם אחד מהילדים שלכם לרופא, במידה והוא לא מרגיש טוב, כך הגיוני שתפנו למרפאה ווטרינרית, במידה והכלב מראה סימני מחלה. בחלק מהמקרים הווטרינר יוכל לייעץ לכם טלפונית, כמו במקרים של שלשולים. במקרים אחרים, יהיה צורך להגיע למרפאה לצורך בדיקה מעמיקה יותר וביצוע של בדיקת דם, בדיקת שתן, בדיקות הדמיה וכדומה. חשוב לפנות למרפאה איכותית ומקצועית, שתוכל לספק לכם יחס אישי, לצד זמינות גבוהה במקרי חירום.

איך יודעים שהכלב חולה? – התסמינים שחשוב לתת עליהם את הדעת

ישנם תסמינים שונים שאסור להתעלם מהם, מאחר והם עלולים להעיד על מצב רפואי קשה. לכן כל מי שמגדל כלב חייב להיות מודע אליהם ולפנות לווטרינר במידה והם מופיעים. 

  1. שתייה מרובה והשתנה מרובה – שתייה והשתנה מרובה הם סימני מחלה, כלב ששותה יותר מהרגיל ונותן שתן בתדירות גבוהה מהרגיל צריך לעבור סדרת בדיקות בשביל למצוא את הגורם. גורמים אפשריים הם: פגיעה בתפקוד הכלייתי, פגיעה בתפקוד הכבד, סוכרת, פעילות לא תקינה של בלוטת האדרנל ועוד.
  2. חולשה מוגברת – כלב שנראה אדיש ואפאטי, אינו מגיב לגירויים שלרוב מעניינים אותו ומעביר את כל היום בשינה זקוק לבדיקה אצל הווטרינר.
  3. חוסר אכילה – כלב שאינו אוכל במשך יממה שלמה זקוק לבדיקה אצל הווטרינר, מאחר ולרוב מדובר על התחלה של מחלה, או לחילופין, בעיית שיניים.
  4. שלשול  או הקאות  – אם הכלב משלשל או מקיא, מומלץ להתייעץ עם וטרינר. במידה שהשלשול דמי או שההקאות מרובות, יש להגיע לבדיקה בהקדם. דימום למערכת העיכול עשוי להיות מסכן חיים והקאות מרובות עלולות להצביע על חסימת מעיים. כמו כן, ניסיונות הקאה לא פרודוקטיביים עלולים להעיד על היפוך קיבה, מצב שנחשב למצב מסכן חיים עבור הכלב.
  5. קשיי נשימה – כלב שסובל מקשיי נשימה ינסה לנשום עם הבטן, הוא יעמוד לרוב עם רגליים קדמיות מפושקות והוא עלול לסבול מכחלון. מצוקה נשימתית אינה הלחתה, אלא מדובר על מצב מסכן חיים, לכן במקרים מסוג זה יש להגיע מיידית למרפאה הווטרינרית, מאחר וכל דקה עלולה להשפיע על גורל הכלב.
  6. התנהגות שונה מהרגיל – כלב שנרתע פתאום ממגע, מגיב בתוקפנות, סובל מחוסר מנוחה ומתנהג שונה מהרגיל שלו, זקוק לבדיקה מקיפה אצל וטרינר. אומנם לעיתים מדובר על בעיות התנהגות, אך הדבר עלול להעיד גם על בעיה בריאותית. 


בכל מקרה שבו אינכם בטוחים, כדאי לפנות למרפאה הווטרינרית, על מנת להבין כיצד לנהוג ומה לעשות. אנו במרפאת וט הנשיא נשמח לספק לכם שירות מקצועי ואמין ולסייע לכם במקרי חירום. אנו מקפידים על יחס אישי לחיות המחמד ולבעליהם וכמובן שנשמח לסייע ולייעץ לכם במקרה שהכלב חולה או מתנהג בצורה שונה מהרגיל. צרו קשר!