ד"ר ירון מזון 05/09/23

מי שמגדל חתולים חייב לתת את הדעת לסוג צמחי הבית שהוא בוחר לגדל. צמחים פופולאריים ונפוצים עלולים להיות רעילים לחתולים שלכם.

לכן לפני שאתם ממהרים להגיע למשתלה על מנת לחדש את מלאי הצמחים שלכם, כדאי שתעצרו לבדוק אילו צמחים עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לחיית המחמד שלכם.

כדאי לזכור כי ישנם צמחים, כגון דשא חיטה, שנחשבים לבריאים עבור החתולים. צמחים אלו יכולים לסייע להפחית מתח וחרדה.

לעומת זאת, צמחים רעילים עלולים לגרום למגוון סימנים, בהתאם למערכת בה פוגעים הרעלנים למשל הקאות, שלשולים ובחלק מהמקרים אפילו למוות. לכן אם החתול שלכם מקיא, מרייר, רועד ומתנהג מוזר, כדאי ליצור קשר עם המרפאה הווטרינרית או להגיע אליה במהירות האפשרית.

רשימת צמחים אשר רעילים לחתולים – לגזור ולשמור!

  1. פרחים ממשפחת השושניים, הכוללת את השושן הצחור, שושנת העמקים ושאר השושנים הנפוצים, שניתן למצוא בחנויות הפרחים והמשתלות השונות. כל אחד מחלקי הצמח עלול להיות רעיל לחתולים, מאחר והצמח גורם להתפתחות של כשל כליות ומצריך טיפול מידי.  התסמינים יכללו הקאות, ריור, אובדן תיאבון והשתנה מרובה.
  2. קנאביס – חתולים רגישים יותר מאיתנו להשפעות קנביס, חשיפה ובליעה של הצמח עלולות לגרום לחולשה, להקאות ושלשולים, ריור, עוויתות, עלייה בקצב הלב ואף לתרדמת. לכן חשוב להיזהר עם כל סוגי הקנאביס, גם אם יש לכם רישיון.
  3. דקל ננסי רעיל לחתולים בגלל הרעלן ציקאסין הפוגע במערכת העיכול, בכבד ובלבלב. מעבר לכך, כל חלקי הצמח מכילים רעלנים שפוגעים במערכת העצבים. סימני ההרעלה יופיעו לרוב לאחר 12 – 24 שעות והם יכללו הקאות, שלשולים, ריור, כאבי בטן, ירידה בתיאבון, חולשה, דימומים על פני העור, צהבת וייתכנו גם סימנים נירולוגיים, הכוללים רעידות, פרכוסים והליכה לא יציבה.
  4. פרחי הצבעוני או הנרקיס ידועים ברעלנים שלהם, המשפיעים על מערכת העיכול ועלולים להוביל לבחילות, הקאות, שלשולים, כאבי בטן, עוויתות ואף עלייה בקצב הלב ודיכוי נשימתי.
  5. הרדוף הנחלים מכיל את הרעלן אולנדרין, המצוי בכל חלקי הצמח. הרעלן גורם להקאות, ריור, דופק גבוה, רעידות, עוויתות ואף למוות.
  6. פרח הרקפת האהוב והיפה מכיל רעלן בשם ציקלאמינין, הגורם להקאות מרובות ושינויים בקצב הלב.
  7. פרח החרצית הנפוץ בכל חלקי הארץ מכיל רעלנים הגורמים לריור, הקאות ושלשולים. 
  8. צמח הפוטוס הפופולארי גורם לדלקת בכל חלקי מערכת העיכול ועלול להוביל לקשיי בליעה, הקאות, כוויות הפה ובלשון ולריור.

אנו במרפאת וט הנשיא נשמח לספק לכם שירותי רפואה מתקדמים, באמצעות ווטרינרים מנוסים ומיומנים. המרפאה שלנו מחזיקה בציוד אבחון מתקדם, הכולל מכונת רנטגן אולטרסאונד ומעבדת דם, על מנת לזרז את תהליך אבחון חיית המחמד שלכם ולהציע לכם את הטיפול המקיף והמקצועי ביותר. אנו מקפידים על יחס אישי לכל חתול ולכל לקוח ונשמח לספק לכם שירותי חירום במידת הצורך. לקבלת מידע נוסף ולתיאום תור, צרו קשר!