ד"ר ירון מזון 01/30/23

כל מי שמגדל חתול בבית יודע כי מדובר באחת מחיות המחמד האצילות והאוהבות ביותר. החתול אומנם אינו מרעיף עליכם חיבה וליקוקים כמו הכלב, אך הוא יודע להעניק תחושה של רוגע ושלווה פנימיים, להתכרבל איתכם בימים הקרים וכמובן לבקש ליטופים ואהבה בדרכו העדינה. כל חובבי החתולים יודעים כי חתולים אינם אוהבים להביע חולשה, לכן אין זה פשוט להבין כי החתול חולה.

רוב החתולים מנסים באופן אינסטינקטיבי להצניע את סימני המחלה שלהם ולהתנהג בצורה רגילה, מאחר ומדובר על מנגנון הישרדותי שהם פיתחו לאורך האבולוציה. כמובן שאנשי החתולים, שמכירים את החתול שלהם בצורה מעמיקה ביותר, יודעים לזהות את הסימנים הקלושים ביותר לשינויים בהתנהגות או בתיאבון. סימנים אלו עלולים להעיד על מחלה או פציעה חמורה, לכן חשוב להתייעץ עם ווטרינר.

סימני מחלה בחתולים – על מה חשוב לתת את הדעת?

  1. שינויים במתן שתן – הפרעות שונות במתן השתן עלולות להעיד על דלקת בדרכי השתן או בעיות בכליות. חלק מהחתולים מתקשים לתת שתן, דבר שיכול להעיד על חסימה בדרכי השתן, ומצריך ביקור דחוף אצל הווטרינר. בפעמים אחרות, מדובר על חתולים שמתחילים להשתין במקומות שונים בבית. בכל מקרה שהחתול מראה סימני כאב בזמן מתן שתן, יש להביא אותו מיידית לווטרינר.
  2. ריח רע מהפה או אובדן תיאבון – חתולים רבים סובלים מבעיות שיניים או מכיבים בפה, המפריעים להם לאכול. כתוצאה מכך, החתול מפסיק לאכול, יורד במשקל הגוף והופך לחלש ואפאטי. חשוב לדעת כי גופו של חתול שלא אוכל נחלש ומערכות גופו יכולות להיפגע., לכן חשוב להגיע בהקדם לווטרינר. כמו כן, ריח רע מהפה יכול להעיד על מחלות שיניים או חניכיים. יש לפנות לווטרינר לטיפול שיניים, על מנת לשפר את איכות החיים של החתול ולהפסיק את תחושת הכאב היומיומית שלו.
  3. שינויים בהתנהגות וברמת הפעילות – יש לשים לב להתנהגות של החתול שלכם, מאחר וסטרס נפשי עלול להשפיע גם על הבריאות הפיזית שלו. חתולים שסובלים מחרדה סובלים מעלייה בהורמוני הלחץ, דבר שפוגע קשות במערכת החיסון שלהם ועלול אף להוביל להתפתחות של מחלות בדרכי השתן. כמו כן, ירידה ברמת הפעילות הרגילה של החתול עלולה להעיד על מחלה או דלקת פרקים, לכן חשוב לבדוק את העניין לעומק במרפאה הווטרינרית.
  4. שינויים בהרגלי האכילה – חתולים רבים מפסיקים לאכול ברגע שהם חולים, לכן איבוד התיאבון יכול להעיד על התפתחות של מחלה, בעיות שיניים וחניכיים ואפילו סרטן. לעומת זאת, עלייה בצריכת המזון עלולה להעיד על סוכרת או בעיה בבלוטת המגן. 

אנו במרפאת וט הנשיא נשמח לסייע ולייעץ לכם לגבי סימני מחלה בחתולים. אנו מספקים רפואה ברמה הגבוהה ביותר, תוך כדי הקפדה על יחס אישי ושימוש בציוד ובמכשור המתקדמים ביותר. לקבלת מידע נוסף ולתיאום תור, צרו קשר!