ד"ר ירון מזון 05/07/23

חלק גדול ממיני בעלי החיים מחזיקים בעפעף שלישי, לכן אין מדובר כאן על תופעה מיוחדת.

אומנם לבני האדם ולרוב הפרימטים אין עפעף שלישי, אך לרוב היונקים וחלק ניכר מהזוחלים, העופות ואפילו הכרישים העפעף קיים.

אם תסתכלו במראה תוכלו לראות את השריד האבולוציוני של העפעף השלישי שלכם, המצוי בזווית העין הפנימית.

אומנם אצלנו מדובר על קפל רקמה קטן, אצל החתולים ניתן לראות עפעף שלישי מלא.

העפעף השלישי אצל החתולים עטוף בלחמית והוא בא במגע עם הקרנית ועם המשטח הפנימי של העפעפיים.

בבסיס העפעף השלישי ניתן למצוא בלוטות דמעות, המהוות תוספת לבלוטות העיקריות המצויות בעין.

כדאי לציין כי העפעף השלישי מספיק גדול כדי לכסות את כל משטח הקרנית ותפקידו להוסיף שכבה נוספת של דמעות על גבי הקרנית, לפזר אותה בצורה אחידה ולסלק לכלוך ואבק מהקרנית.

עפעף שלישי בחתולים – נעים להכיר!

העפעף השלישי נועד לשמור על בריאות העין ולהגן עליה מפני חדירה של גורמים זרים.

במצב רגיל, שבו החתול רגוע ושרירי העיניים שלו רפויים, לא ניתן כמעט לראות את העפעף השלישי. אך במידה והעפעף השלישי מורם וניתן לראות אותו במשך מספר שעות, הדבר מעיד לרוב על בעיה.

ברוב המקרים מדובר על דלקת לחמית, לכן חשוב לפנות לווטרינר להמשך בירור.

כדאי לזכור כי בחתול עייף או רגוע במיוחד העפעף השלישי עלול להופיע, אך מדובר על מצב נורמלי לחלוטין.

כמו כן, ברוב המקרים ניתן להתבונן בעפעף השלישי כשהחתול ישן או מיד לאחר שהוא מתעורר. אך במידה והעפעף השלישי אינו חוזר למצבו המוסתר בזמן שהחתול ער, כדאי להתייעץ עם וטרינר. 

עפעף שלישי בחתולים – ממה זה עלול להיגרם?

לאחר הרדמה העפעף השלישי עלול להופיע וייתכן כי ייקח לו מספר שעות לחזור למצבו הטבעי. לכן במקרים מסוג זה, אין לכם ממה לחשוש. לעומת זאת, מקרים של זיהום, פציעה או אלרגיה עלולים להוביל לדלקת הלחמית, הגורמת להופעת העפעף השלישי.

במקרים מסוג זה יש לגשת לאבחון במרפאה ולקבל טיפול מתאים באמצעות טיפות עיניים או משחה ייעודית. לרוב הטיפול יכלול שימוש סטרואידים או אנטיביוטיקה, בהתאם לאבחון החתול.

סיבה נוספת להופעת העפעף השלישי היא כיב בקרנית, הגורם לכאבים ודלקת עיניים. הכיב נגרם לרוב כתוצאה מפציעה או שריטה על ידי חתול אחר ויש לטפל בו באמצעות משחה או טיפות ייעודיות.

אנו במרפאת וט הנשיא נשמח לספק לכם מידע חיוני לגבי החתולים שלכם וכמובן לסייע ולהדריך במידת הצורך. אנו עובדים עם טובי הווטרינרים בעיר ומקפידים על שירותי רפואה מתקדמים ויעילים. המרפאה שלנו מצוידת במכשור מתקדם, הכולל מכונת רנטגן, אולטרסאונד ומעבדת דם. נשמח לספק לכם סיוע במקרי חירום 24/7 וכמובן לבדוק את חיית המחמד שלכם, על מנת לספק לה את הטיפול המקצועי והיעיל ביותר. לקבלת מידע נוסף ולתיאום תור, צרו קשר!